تحولات زنگه زور ، زنگ هشدار برای امنیت ملی ایران است. در صورتی که جمهوری اسلامی در هر دو صحنه ی میدان و دیپلماسی ، هوشیار نباشد و دست تمامی بازیگران – از روسیه و امریکا گرفته تا ترکیه و  آذربایجان را از پیش نخواند، چه بسا در چشم به هم زدنی، شاهد حضور نیروهای ناتو در پهمه ی دریای خزر شود.

عضویت ایران در سازمان شانگهای ، از منظر غرب به منزله ی قرار گرفتن ایران در جبهه ی “چین و روسیه” برای یک دوره ی زمانی حداقل یکصد ساله است. همزمان با این پیمان، ایران نه تنها اجازه ی برداشت گاز دریای چالوس را نخواهد داشت، بلکه توافق شده ایران از روسیه هم گاز وارد کند و تمام این گاز چالوس در اختیار روسیه خواهد بود.

همزمان با این رویداد، می بینیم آذربایجان و ارمنستان در مرز ایران دوباره وارد فاز جنگی شده اند. و باریکه ای که اخیرا از مرز ارمنستان جدا شد، ممکن است هدف روسیه برای انتقال خطوط گازی از چالوس به اروپا باشد. در همین حین ، مرز قرقیزستان و تاجیکستان ، یعنی همان مسیری که قرار است از چالوس به سمت چین گاز صادر شود، وارد درگیری مرزی شده اند.
ورود هشتاد شرکت روسی به ایران و پنج هزار نیروی نظامی چین و شرکت های چینی ، طبق قرارداد ۲۸۰ میلیارد دلاری و پیمان شانگهای و توافق ۲۵ ساله را به این ماجرا اضافه کنید تا به عمق تحولات آینده ی نزدیک واقف شوید.

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *