اینک امروز _ گروه انقلاب اسلامی: یادداشتی با عنوان «درگذشت مهسا و لزوم آسیب شناسی گشت ارشاد» از یادداشت های مخاطبان، با نظرات متعدد کاربران همراه شد که تعدادی از آنها را می خوانید:

*نیروی های پلیس کشور آموزش درستی ندیدند و اشتباهات زیادی دارند.

*حجاب اجباری برای زن غیر مسلمان وجود ندارد.

*به نظرم این نیروی انتظامی خیلی خیلی زحمت می کشن و حقوق کم. حالا اینا خانواده دارن . هزاران انگ بلا نسبت بهشان می زنن. ساعت ۵ می رن سر کار. دستور اجرا می کنن اونوقت می شن مقصر. من خودم نظامی نیستم ولی مسوولین بهتر توجه بیشتری به این قشر کنن. لطفا

*اولین بار فاجعه آفرینی گشت ارشاد نبوده و آخرینش هم نخواهد بود. گشت ارشاد خودش آسیب است دیگه به آسیب شناسی نیاز نداره

*بنده خدا مهسا امینی بر عکس بقیه افراد دیگری که دستگیر شده اند ممکن است برای اولین بار مسیرش به اینطور جاها باز شده و به همین دلیل دچار استرس و اضطراب شدیدی شده که باعث سکته و … است. مسئولین باید بیشتر حواسشون را جمع کنند تا مشکلی برای جوانها بوجود نیاید چون اینها آینده ساز هستند و پر از شور جوانی و ممکن هم هست دچار اشتباهاتی هم بشوند. و خانواده های عزیز هم باید مواظبت کنند تا جوان هایشان به راههای کج منحرف نشوند. اگر خانواده ها در مسیر درست حرکت کنند مطمئنا بچه ها هم در همان مسیر قدم برمی دارند. ولی اگر انحراف و مشکلاتی در درون خانواده ها باشد آنگاه بچه ها هم دچار خطا و انحراف خواهند شد.

*تعجب این است که عزیزان برا این همه فساد و .. هیچ نمی گویند و حساس نیستند!

*از منظر امر به معروف و نهی از منکر اعمال روشهایی که موجب گریه و ضجه دختران گردد و به زور بازداشت شوند موجه نمی باشد . از منظر اعمال قانون صرفا” بدلیل کم حجابی نیاز فوری به بازداشت و هدایت به مقر نیروی انتظامی ویا دادسرا نمی باشد و اخذ شماره ملی و ارجاع گزارش ضابط قضایی به دادسرا کفایت می کند قطعا” قضات شریف با اعمال مجازات های جایگزین و عامه پسند موجبات هدایت اکثریت قریب به اتفاق را فر اهم خواهند نمود . مگر اینکه خدای ناکرده انگیزه سیاسی در میان باشد

*نقش همین بازیگر و سلبریتی هایی که توی اینستاگرام دختران را تشویق به بی حجابی می کنند در مرگ و دستگیری امثال مهسا چقدر است؟

*لطف کنید گشت ارشاد را از طلبه های خانم و آقای حوزه علمیه انتخاب کنید که کارشان وتحصیلاتشان در باره ارشاد کردن دینی مردم است اینهمه بودجه برای حوزه های علمیه میکنید اینجا باید از آن استفاده کنید پلیس که کارش ارشاد نیست آنها باید با دزدها و خشونتها۰مبارزه کنند امنیت جان مردم با آنهاست آنهاسربازنند باید خشن بر خورد کنند ارشاد را باید روحانیت انجام دهد که این اتفاقها نیفتد

*خودتان می توانید ببینید که آیا گشت ارشاد در ماموریت های ادعایی موفق بوده یا خیر. گشت ارشاد بهترین وسیله برای بردن آبروی نطام و اسلام در حهان است.طوری که ایران را اسباب عبرت بقیه کشورهای اسلامی کرده است.

*ذات پلیس در هر کشوری با خشونت ،اسلحه و درگیری با دزدان و باندهای قاچاق و قتل و ضرب و جرح آمیخته است ،بنابراین سپردن مسائل ارشادی و تربیت جامعه به این نیرو کاری عبث و بیهوده است .در برخی از کشورها برای کم نمودن استرس مردم از دیدن پلیس وظیفه آنها را به شرکت های خصوصی سپرده اند مثل بازرسی در فرودگاه ها که با لباس سویل انجام میگردد

*سلام، هرکدام از ما ناخودآگاه یک گشت ارشاد در بطن خود داریم که در زندگی دیگران سرک می کشد، شخصیت و رفتار دیگران را تخطئه می کند و دائما نیش زبان می زند. بسیاری از مهاجرت ها بخاطر این رفتار فراگیر اجتماعی است پس هریک از ما باید تمرین مدارا کنیم تا به ساختار درستی برسیم.

*آسیب شناسی این موضوع چندان پیچیده نیست. در دفاع از گشت ارشاد گفته میشود پوشش اسلامی در ایران قانون است و قانون به طریقی باید اجرا شود. اما به ندرت بحث فراتر از این میرود و به ماهیت و چیستی و کارکرد قانون و مقرارت در یک جامعه و در نهایت چگونگی وضع و تغییر و اصلاح قوانین، پرداخته میشود. بارها در کامنتهای همین سایت الف اشاره کردم که تظادهای بنیادین در جامعه ما وجود دارد که باید حل شود. اگر بخشی از جامعه به نوعی از پوشش اسلامی پایبند باشد و بخشی دیگر، به هر دلیل، موافق این نوع پوشش نباشد، به ویژه که گروه دوم را بر خلاف تبلیغات رایج، به هیچ وجه نمیتوان اقلیت به حساب آورد، میبایست راه حلی منطقی و مسالمت آمیز برای حل این اختلاف و در صورت لزوم اصلاح قوانین، پیش روی جامعه وجود داشته باشد. این تفکر که گروه پایبند به قوانین اسلام، بالاخره به روشی میتواند گروه دیگر را ارشاد کند و به راه راست هدایت کند، نتیجه بخش نخواهد بود.

*این اتفاق یک فاجعه بود. برای جلوگیری از تکرار تنها راهش اینه که گشت ارشاد جمع بشه. دلیلش هم اینه که وقتی شما سالها در مدارس و رادیو و تلویزیون می خواهید مردم را ارشاد کنید و ارشاد نمی شوند چگونه با دستگیر کردن در شرایط استرس زا ارشاد شما تاثیر خواهد داشت؟ اگر منظور مجازات بی حجابهاست که این دیگه بی انصافیه. وقتی عبور از چراغ قرمز فقط جریمه نقدی داره و راننده را بازداشت نمی کنند چرا برای حجاب باید این کار را کرد؟

*پوشش خانم امینی پوشش قسمت زیادی از زنان کشور هست. پوشش یک امر عرفی است و مطابق با آداب و رسوم و شراطی متداول جامعه تعیین می‌شود. زمانی در این کشور در بیش از ۱۰۰ سال پیش پوشش عرفی برخی از زنان در ایران برقع بود اما زمانه عوض شد و الان خبری از برقع پوش و برقع پوشی نیست. در همان زمان برقع پوشی در ایلات و عشایر قشقایی و چهار محال و بختیاری زنان با لباسهای ایلیاتی رنگارنگ و زلف های بیرون از روسری ظاهر می‌شدند و هنوز هم اینگونه ظاهر می شوند. پوشش یک جامعه مطابق با تغییر تفکرات یک جامعه عوض می‌شود. همانگونه پوشش برقع ماندگار نشد تحمیل هر گونه پوشش هم ماندگار نخواهد شد.

*اسم این کار امر به معروف نیست. اسم این کار نابود کردن تتمه اعتقادات مردم است.

*محترمانه ترین قضاوتی که درباره این رخداد تلخ می شود ارائه داد: «پلیس در کاری که تخصصش را ندارد نباید ورود کند. والسلام»

*اول باید معیار بازداشت ایشان(هر اسمی که دارد) را مشخص کنند. مثلا مانتو جلو باز ……..در این عکس که چیزی دیده نمی شود

*حجاب داخلی ۱۰۰ برابر از حجاب ظاهری مهمتر است. وجود این حجم از فساد در مملکت ناشی ازسالهای مدید پرداختن صرف به ظاهر و فراموش کردن درون و طینت افراد است.

*هر روز در کار و زندگی جاری مردم، هر طور قانون جلوی چشم میلیون‌ها نفر لگد مال شود، طوری نیست! اما، فقط به پوشش بانوان که می‌رسند به یاد ضوابط قانونی در جمهوری اسلامی.

حکایت همچنان باقی است…

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *